Kontakta oss här
System

Komfortzonsreglering i komfortsängar

Ställdonssystem för komfortzoner till komfortsängar är utformade för att ge användarna individuell komfort. Detta uppnås genom att justera madrassens fasthet i specifika zoner.

Baselift elektriskt linjärt ställdon som används för att justera madrassens fasthet i en komfortsäng

Ställdonssystem i komfortsängar är inte längre begränsade till justering av nacke, rygg, ben eller fötter upp och ned. Den här typen av system reglerar madrassens fasthet i zoner för att istället öka komforten.

Systemet bygger på det kompakta linjära ställdonet Baselift™ som enkelt kan monteras under de flesta sängar eller i de flesta sängramar. Det är i princip ett ställdon som kan justera madrassens fasthet genom att trycka uppåt mot madrassen underifrån. Uppställningen kan variera beroende på behov. Baselift™ kan köras 100 mm och det är allt som behövs i sängens komfortzoner.

Baselift™ ställdonssystem för reglering av komfortzonerna i en ställbar komfortsäng  
 

Systemuppställning

Den vanligaste inställningen är mellan 1-4 komfortzoner som sedan kan regleras av användaren. För att nämna några kan detta vara höftområdet och axelområdet. Men de faktiska möjligheterna är många fler.

 

Exempel

Ett komfortzonsystem består av ett lämpligt antal Baselift™ ställdon, en styrenhet CBD6S, en BLE2LIN dongel, en lämplig handkontroll och nödvändiga kablar.

Filer

HOMELINE produktöversikt

Utforska vårt stora utbud av HOMELINE system och produkter för både justerbara sängar och fåtöljer.

Har du några frågor?

– Vårt team står redo att hjälpa dig med teknisk information när du exempelvis ska starta ett nytt projekt.

Kontakta